Системи автоматизації та диспетчеризації будівель

Згідно з оцінками зарубіжних і вітчизняних фахівців, інтелектуальні компоненти інженерних систем і мереж будівлі складають приблизно 5-7% від загальної вартості всіх систем і збільшують вартість будівництва 1 кв. м. будівлі на 5-35 доларів США. У той же час, саме інтелектуальні системи дозволяють щорічно економити до 5-7% витрат на електро-, тепло- і водопостачання інтелектуального будинку і окупаються вже на 5-й рік його експлуатації. Починаючи з 6-го року, інтелектуальний будинок починає приносити власникам додатково 5-7% чистої щорічного прибутку від усіх експлуатаційних витрат на будівлю. Ці економічні показники багато в чому і визначають підвищений інтерес інвесторів і власників майбутніх будівель до інтелектуальних і енергозберігаючих технологій.

Вартість «інтелектуального будинку» в порівнянні зі звичайним будинком фактично визначається додатковими витратами на системи управління інженерним обладнанням будівлі та їх проектуванням. Так які ж це системи?

  • Динамічна система управління кліматом встановлює параметри середовища в кімнатах залежно від пори року та доби, реальних умов поза будівлею, враховує наявність і кількість людей у кімнаті. Реальна економія від застосування подібних алгоритмів становить у середньому 8-12%.
  • Управління освітленням і електропостачанням в будівлі в залежності від наявності людей у ​​службових приміщеннях додає ще 3-5% до сумарних значень економії.
  • Автоматизація диспетчерської служби, моніторинг і маршрутизація тривог зменшують витрати на службу експлуатації приблизно в 3,5 рази.

У кінцевому підсумку економія витрат на утримання будівлі досягає 20%. Для об'єктів площею 50 тисяч квадратних метрів це відповідає приблизно 180 тисячам доларів в рік.

Таким чином, за рахунок оптимального управління заощаджується тепло на 30-40%, електроенергія на 40-50%.

Можна зробити висновок, що початкові витрати на впровадження інтелектуальної будівлі повністю окупаються як за рахунок економії в процесі експлуатації, так і за рахунок запобігання аварій і позаштатних ситуацій, здатних завдати шкоди майну, і тому, як стверджується, впровадження подібних систем зменшує витрати на страхування об'єктів до 60%.

Однак "інтелектуалізація" будинків - довід не тільки на користь економії. Найголовніше, що правильно спроектоване і оснащене будівля збереже свою інвестиційну вартість набагато довше, ніж будинок, що не відповідає вимогам завтрашнього дня.